Pobierz bezp³atny program Pity 2009!
Przeka¿ 1% podatku swojej szkole!
Dowiedz siê wiêcej na stronie
Stowarzyszenie "Przyjazna Szko³a", www.ps.org.pl

Dzi¶ jest imieniny:


   Strona g³ówna

Aktualno¶ci

Historia szko³y

Patron szko³y

Nauczyciele

Nasze osi±gniêcia

Szko³a Przysz³o¶ci

Linki

Archiwum

Napisz do nas




licznik odwiedzin



BIP


PATRON

STEFAN WYSZYÑSKI

Kardyna³ Stefan WyszyñskiPrymas Polski, m±¿ stanu; zwany Prymasem Tysi±clecia; od 1948 arcybiskup gnie¼nieñski i warszawski, od 1953 kardyna³. Urodzony 3 VIII 1901 r. w Zuzeli nad Bugiem w wielodzietnej rodzinie organisty. Podstawow± edukacjê uzyska³ w Zuzeli i Andrzejowie; wykszta³cenie ¶rednie zdobywa³ w Warszawie (od 1912), £om¿y (od 1914) i W³oc³awku (od 1917 — ni¿sze seminarium, czyli Liceum im. Piusa X); nastêpnie wst±pi³ do Wy¿szego Seminarium Duchownego we W³oc³awku (1920); po jego ukoñczeniu otrzyma³ ¶wiêcenia kap³añskie (3 VIII 1924). W 1924 obj±³ wikariat przy katedrze w³oc³awskiej i stanowisko red. dziennika diecezjalnego „S³owo Kujawskie”; pe³ni³ funkcjê prefekta kursów wieczorowych dla doros³ych. W. 1925 rozpocz±³ studia na Wydziale Prawa Kanonicznego oraz Wydziale Prawa i Nauk Spo³.-Ekon. KUL (g³. zaj±³ siê katolick± nauk± spo³eczn±., zw³aszcza etyk± gospodarki); zwi±za³ siê wówczas z ksiêdzem W. Korni³owiczem oraz dzia³a³ m.in. w Stowarzyszeniu Katolickiej M³odzie¿y Akademickiej „Odrodzenie”. W 1929 uzyska³ stopieñ doktora na podstawie pracy Prawa rodziny, Ko¶cio³a i pañstwa do szko³y; nastêpnie otrzyma³ stypendium zagraniczne i wyjecha³ do Austrii, W³och, Francji, Belgii, Holandii i Niemiec w celu zapoznania siê ze stanem badañ nad chrze¶cijañsk± nauk± spo³eczn±. Od 1930 wyk³ada³ prawo kanoniczne i socjologiê w Wy¿szym Seminarium Duchownym we W³oc³awku, by³ dzia³aczem Akcji Katolickiej i Chrze¶cijañskich Zwi±zków Zawodowych; 1932–39 by³ red. nacz. „Ateneum Kap³añskiego”, od 1937 cz³onek Rady Spo³ecznej przy prymasie Polski A. Hlondzie.

Okres okupacji niemieckiej spêdzi³ — z polecenia swej w³adzy diecezjalnej — g³ównie w Koz³ówce (Lubelszczyzna) i w Laskach k. Warszawy; prowadzi³ konspiracyjn± akcjê o¶wiatow±; pe³ni³ obowi±zki kapelana podwarszawskich formacji AK, m.in. 1944 szpitala powstañczego w Laskach (pseud. Radwan II). W 1945 zosta³ mianowany kanonikiem w³oc³awskim i rektorem seminarium we W³oc³awku; by³ inicjatorem diecezjalnego tygodnika „£ad Bo¿y”.

W. 1946–48 pe³ni³ godno¶æ biskupa lubelskiego; jako Wielki Kanclerz KUL podj±³ obowi±zki zwi±zane z odbudow± uczelni, prowadzi³ wyk³ady na Wydziale Prawa i Nauk Ekonomiczno-Spo³ecznych; z jego inspiracji powsta³ Wydzia³ Filozofii Chrze¶cijañskiej; zainicjowa³ wydanie Encyklopedii katolickiej. 12 XI 1948 zosta³ mianowany arcybiskupem gnie¼nieñsko-warszawskim i prymasem Polski, przewodnicz±cy Konferencji Episkopatu Polski. W okresie nasilenia komunistycznych represji wobec Ko¶cio³a i spo³eczeñstwa stan±³ w obronie chrze¶cijañskiej to¿samo¶ci narodu, inicjuj±c zarazem politykê rozwa¿nego uk³adania stosunków z w³adzami pañstwowymi — 14 IV 1950 podpisa³ porozumienie reguluj±ce stosunki Pañstwo–Ko¶ció³ (pierwszy tego typu akt w krajach Europy Wsch.); 1951 uda³ siê do Rzymu, gdzie od Piusa XII uzyska³ potwierdzenie obranej przez Episkopat Polski linii postêpowania.

12 I 1953 zosta³ kardyna³em, nie otrzyma³ jednak od w³adz pañstwowych zgody na wyjazd do Rzymu i na przyjêcie insygniów nowej godno¶ci (odebra³ je z r±k pap. Piusa XII dopiero w maju 1957). W okresie ponownego wzmo¿enia walki z Ko¶cio³em uwiêziony (25 IX 1953) i pozbawiony w³adzy ko¶cielnej, przebywa³ kolejno w Rywa³dzie, Stoczku Warmiñskim, Prudniku i Komañczy; podczas uwiêzienia (wspomnienia Zapiski wiêzienne 1982) sformu³owa³ program wielkiej odnowy ¿ycia religijnego w Polsce p.n. Jasnogórskie ¦luby Narodu (VIII 1956) i — stanowi±ce jego kontynuacjê — nawiedzenia wszystkich pol. parafii przez kopiê wizerunku Matki Boskiej Czêstochowskiej (od 1957). Uwolniony 26 X 1956 powróci³ do Warszawy. Opracowa³ za³o¿enia Wielkiej Nowenny przed obchodami Tysi±clecia Chrztu Polski (1956–66) — kulminacyjnym punktem 3 V 1966 by³ akt ca³kowitego oddania Polski Matce Bo¿ej.

W 1. po³. lat 60., po okresie wzglêdnej odwil¿y, nast±pi³ kolejny etap konfrontacji prymasa W. i Episkopatu z w³adzami pañstwowymi, m.in. dosz³o do ostrego konfliktu w zwi±zku z orêdziem biskupów pol. do biskupów niemieckich, wzywaj±cym do pojednania obu narodów oraz Ko¶cio³a obchodami milenium chrztu Polski. Ukoronowaniem idei pojednania polsko-niemieckiego by³a podró¿ Wyszyñskiego — wraz z delegacj± biskupów pol. — do Niemiec (21–25 IX 1978). Wyszyñski uczestniczy³ we wszystkich czterech sesjach Soboru Watykañskiego II, z jego sugestii zosta³y podjête w Polsce „czuwania soborowe” (prawie nieprzerwane, ca³onocne modlitwy ró¿nych grup Polaków w intencji prac i obrad Soboru). Wobec ka¿dej nowej fali konfliktów spo³ecznych w Polsce, stawa³ w obronie podstawowych praw cz³owieka i narodu; stosuj±c cierpliw± politykê ma³ych ale stanowczych kroków, odegra³ wielk± rolê w organizacji pol. struktur Ko¶cio³a na Ziemiach Zach. i Pn. (1972 doprowadzi³ do ustanowienia nowych diecezji) oraz trwa³ego powo³ania nowych biskupów przez Watykan.Kardyna³ Wyszyñski z Janem Paw³em II

Uwieñczeniem dzie³a ¿ycia Wyszyñskiego sta³ siê wybór (1978) jego bliskiego wspó³pracownika kard. Karola Wojty³y na papie¿a. W 1980–81 odegra³ rolê mediatora miêdzy Solidarno¶ci± a w³adzami pañstwa, zw³aszcza przy rejestracji NSZZ „Solidarno¶æ” Rolników Indywidualnych. Wyszyñski zdecydowanie przeciwstawia³ siê marksistowskiej koncepcji ¿ycia spo³ecznego, broni³ godno¶ci i praw cz³owieka, w tym prawa do wolno¶ci religijnej, prawa Ko¶cio³a do swobodnej dzia³alno¶ci duszpasterskiej, jednocze¶nie d±¿y³ do moralnego odrodzenia spo³eczeñstwa. W warunkach totalitarnego zniewolenia przyczyni³ siê do tworzenia klimatu duchowej wolno¶ci, w którym mog³y dojrzewaæ demokratyczne inicjatywy spo³eczne. By³ jednym z najd³u¿ej zasiadaj±cych na stolicy gnie¼nieñskiej arcybiskupów; niespe³na 80 lat jego ¿ycia objê³o 57 lat kap³añstwa, 35 biskupstw, 32 prymasowstwa.

Zmar³ 28 V 1981 r. w Warszawie, pochowany w krypcie katedry warszawskiej (bazyliki archidiecezjalnej). W 1987 jego doczesne szcz±tki spoczê³y w specjalnie wzniesionej kaplicy w tej bazylice; 1989 zosta³y rozpoczête starania o jego beatyfikacjê. Opublikowa³ zbiory homilii, listów pasterskich i in. prace, m.in.: Duch pracy ludzkiej (1936), Zasiêg i charakter zainteresowañ katolickiej my¶li spo³ecznej (1937), Katolicki program walki z komunizmem (1937), Mi³o¶æ i sprawiedliwo¶æ (napisana po 1940, wyd. 1993), List do moich kap³anów (1969), Kazania ¶wiêtokrzyskie (t. 1–3 1974–76), Listy pasterskie Prymasa Polski 1946–1974 (1975), Ko¶ció³ w s³u¿bie narodu (1981), Nauczanie spo³eczne 1946–1981 (1990); spu¶cizn± Wyszyñskiego zajmuje siê Prymasowski Instytut Jasnogórskich ¦lubów Narodu. W 1994 Wyszyñski zosta³ po¶miertnie odznaczony Orderem Or³a Bia³ego.

¬ród³o: Internetowa Encyklopedia PWN

 

S³ynne cytaty Kardyna³a Stefana Wyszyñskiego

SZKO£A MUSI BYÆ NARODOWA! SZKO£A MUSI DAÆ DZIECIOM I M£ODZIE¯Y MI£O¦Æ DO OJCZYZNY, DO KULTURY DOMOWEJ, RODZINNEJ I NARODOWEJ. I MUSI WYCHOWAÆ W TYM DUCHU...

JE¯ELI COKOLWIEK WARTO NA ¦WIECIE CZYNIÆ, TO TYLKO JEDNO - MI£OWAÆ.

WSZYSCY MAMY CZUWAÆ NAD TYM, ABY W POLSCE NIE BY£O JU¯ G£ODNYCH, NAGICH, BEZDOMNYCH.

JE¯ELI NAJBARDZIEJ NIEWINNE I BEZBRONNE DZIECKO NIE MO¯E CZUÆ SIÊ BEZPIECZNIE W JAKIM¦ SPO£ECZEÑSTWIE, WÓWCZAS JU¯ NIKT BEZPIECZNIE CZUÆ SIÊ W NIM NIE MO¯E!

BEZ MI£O¦CI CZ£OWIEKA, BEZ ZROZUMIENIA JEGO WYSOKIEJ GODNO¦CI I POS£ANNICTWA, NIE MA MOWY O DOBRYM RZ¡DZENIU LUD¬MI W NARODZIE CZY PAÑSTWIE.

JESTE¦MY MOCNI W WIERZE, ALE... S£ABI W CZYNIE.

LUDZIE RATUJ¡ WARTO¦Æ PIENI¡DZA, ALE NIE UMIEJ¡ RATOWAÆ WARTO¦CI ¯YCIA.

ABY DOJ¦Æ DO WIELKO¦CI, POTRZEBA ZDOBYÆ SIÊ NA TO, ABY STAÆ SIÊ NIEWOLNIKIEM WSZYSTKICH.

Z DROBIAZGÓW ¯YCIOWYCH WYKONANYCH WIELKIM SERCEM POWSTAJE WIELKO¦Æ CZ£OWIEKA.

ILEKROÆ DO TWOJEGO POKOJU WCHODZI KOBIETA, ZAWSZE WSTAÑ, CHOÆBY¦ BY£ NAJBARDZIEJ ZAJÊTY.

NAJWA¯NIEJSZE JEST ZWYCIÊSTWO NAD MA£YM, CZYM¦ NIES£YCHANIE MA£YM, - NAD SOB¡.

MO¯E NA POLSKIEJ ZIEMI NIE POWSTAÆ WIELE RZECZY, TA CZY INNA FABRYKA - TO JESZCZE NIE BÊDZIE NAJWA¯NIEJSZA STRATA. NAJWA¯NIEJSZA STRATA BÊDZIE WÓWCZAS, GDY NARÓD STANIE SIÊ NIEMY, ZALÊKNIONY, ODERWANY OD TWÓRCZO¦CI KULTURALNEJ (03.IV.1977).

KIEDY¦ MNIE ZABRAKNIE,
ALE WY TO SOBIE PRZYPOMNICIE.

 

Uroczysto¶æ nadania imienia

  Dnia 21 maja  2003 r. odby³a siê  uroczysto¶æ nadania szkole imienia, po¶wiêcenia sztandaru, otwarcia i po¶wiêcenia pracowni internetowej. Od tego dnia nasza szko³a nosi imiê ks. Kardyna³a Stefana Wyszyñskiego. Uroczysto¶æ mia³a donios³y charakter. Wziê³o w niej udzia³ wielu dostojnych go¶ci. Byli to miêdzy innymi:

Pan Arkadiusz Kasznia – Pose³ na Sejm RP, przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP

·      Pani El¿bieta Zalewska – Steæ z Ministerstwa O¶wiaty i Wychowania,

·      Jego Ekscelencja  Biskup Siedlecki – Henryk Tomasik,

·      Pan W³adys³aw ¦wiêtochowski - Radny Lubelskiego Sejmiku Wojewódzkiego,

·      Pan Kazimierz Mamiñski- Wizytator Kuratorium O¶wiaty w  Lublinie,

·      Pani Kazimiera Go³awska – Wójt Gminy £uków,

·      Pan Bogdan Wi±cek – Dyrektor Gminnego Zespo³u O¶wiatowego,

·      Dyrektorzy szkó³ Gminy £uków,

·      Proboszczowie ³ukowskich parafii,

·      Prezesi, kierownicy i komendanci instytucji wspó³pracuj±cych ze szko³±,

·      Sponsorzy,

·      Przedstawiciele lokalnych gazet i  firm,

·      Nauczyciele, emeryci, rodzice i wielu innych go¶ci. 

 Uroczysto¶æ rozpoczê³a siê msz± ¶w. w miejscowej kaplicy celebrowan± przez  ks. Biskupa Henryka Tomasika, podczas  której po¶wiêci³ nasz sztandar. Po mszy wszyscy uczestnicy w uroczystym orszaku na dalsz± czê¶æ uroczysto¶ci udali siê do szko³y.

Po od¶piewaniu hymnu pañstwowego, powitaniu go¶ci przez El¿bietê Domañsk± dyrektora szko³y, odczytano akt nadania szkole imienia i zatwierdzenia wzoru sztandaru. Nastêpnie sponsorzy sztandaru, a zarazem absolwenci szko³y ( p. Jan Szczygielski, p. Bogdan Kucharski i p. Adam Suchodolski) przekazali sztandar dyrektorowi szko³y, a ten z kolei przekaza³ go uczniom. Po czym odby³o siê uroczyste ¶lubowanie uczniów na sztandar szko³y.

       

 Ks. Biskup w asy¶cie p. wójt  po¶wiêci³ w budynku szko³y tablicê upamiêtniaj±c± patrona i to donios³e wydarzenie.

      

W nastêpnej kolejno¶ci odby³a siê czê¶æ artystyczna w wykonaniu uczniów szko³y pod has³em „ Kocham Ojczyznê”. Monta¿ ten przybli¿y³ zebranym historiê ¿ycia patrona szko³y ks. kard. S. Wyszyñskiego. Podziwiano zdolno¶ci artystyczne uczniów naszej szko³y. 

 

W dalszej czê¶ci dokonano wbicia gwo¼dzi w drzewce sztandaru.

Z okazji tej uroczysto¶ci go¶cie otrzymali specjalny biuletyn po¶wiêcony temu historycznemu wydarzeniu, zawieraj±cy ¿yciorys patrona, historiê szko³y, opis sztandaru oraz osi±gniêcia szko³y w wielu dziedzinach.

Nastêpnie p. Pose³ Arkadiusz Kasznia odczyta³ list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej p. Aleksandra Kwa¶niewskiego i dokona³, wspólnie z Ks. Biskupem i p. Wójt,  uroczystego otwarcia pracowni komputerowej, przekazanej nam w ramach programu „Internet w Szko³ach – Projekt Prezydenta RP”. Ks. Biskup Henryk Tomasik  po¶wiêci³ nasz± now± pracowniê.

 

 

 Do tej piêknej uroczysto¶ci dosz³o dziêki pracy rodziców i wszystkich pracowników szko³y, którzy nie szczêdzili czasu na przygotowanie po¶wiêcaj±c swój czas prywatny.

Ta bogata w tre¶æ uroczysto¶æ na d³ugo pozostanie w pamiêci go¶ci i ca³ej spo³eczno¶ci szko³y.

 

„¦wiatu potrzeba wra¿liwych serc” –

¶wiêto szko³y w ¦widrach

w 5-t± rocznicê nadania szkole imienia

 

21 maja minê³o 5 lat od chwili, gdy Szko³a Podstawowa w ¦widrach otrzyma³a sztandar i nadano jej imiê ks. Kardyna³a Stefana Wyszyñskiego.

Uroczysto¶æ rozpoczêli¶my msz± ¶w. w miejscowej kaplicy, któr± celebrowali ks. kanonik Tadeusz Dziêga i ks. proboszcz Jan Dudka. Ks. kanonik podkre¶li³ w homilii potrzebê wzrastania m³odego pokolenia ku szlachetnym warto¶ciom, wzoruj±c siê na sylwetce Patrona szko³y. Uroczysty powrót do szko³y uniemo¿liwi³ rzêsisty deszcz, który zmusi³ nas do „przeniesienia” jubileuszowej imprezy do ciasnej sali gimnastycznej, któr± misternie i twórczo nasze panie zmieni³y w przyjemny salonik dla go¶ci. W¶ród, których znale¼li siê: Wójt Gminy £uków pani Kazimiera Go³awska, zastêpca wójta pan Wiktor Osik, przewodnicz±cy rady gminy pan Mariusz Osiak, dyrektor GZO pan Bogdan Wi±cek, proboszcz ks. Jan Dudka, fundatorzy sztandaru: pan Tadeusz Kucharski i pan Adam Suchodolski, dyrektorzy szkó³ podstawowych i zespo³ów szkó³ z Gminy £uków, emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szko³y, przedstawiciele firm i zak³adów dzia³aj±cych na terenie ¦widrów.

Pani dyrektor El¿bieta Domañska powita³a szanownych go¶ci, dzieci i rodziców. Podkre¶li³a, ¿e prze¿ywany jubileusz jest wspania³± okazj±, by przypomnieæ sobie postaæ Prymasa Tysi±clecia i spotkaæ siê w gronie ludzi ¿yczliwych szkolnemu ¶rodowisku. 

Monta¿ poetycko-muzyczny zaprezentowany przez uczniów naszej szko³y by³ doskona³± refleksj± dotycz±c± sensu ludzkich poszukiwañ i odkrywania Boga „na nowo”. Wznios³e teksty poetyckie, bogate w zasób tre¶ci fragmenty homilii ks. Kardyna³a Stefana Wyszyñskiego i wzruszaj±ce pie¶ni religijne stworzy³y niezwykle barwn± uroczysto¶æ, która ubogaca serca i jest prawdziw± uczt± ducha. Przewodni± my¶l± monta¿u by³o poszukiwanie ponadczasowych warto¶ci – wiary, nadziei i mi³o¶ci. Doskona³e umiejêtno¶ci recytatorskie i muzyczne uczniów stworzy³y artystyczny „pejza¿” sztuki s³owa, któr± opracowa³y p. El¿bieta Go³awska i p. Marianna £ukasik.

W kameralnej, podnios³ej atmosferze nast±pi³ ci±g dalszy uroczysto¶ci nasi szanowni go¶cie i sponsorzy dokonali symbolicznego wbicia gwo¼dzia. Nastêpnie Pani dyrektor poprosi³a go¶ci do zasadzenia „Dêbu Wyszyñskiego”, który bêdzie przypomina³ naszej m³odzie¿y, ¿e jest metaforycznym dêbem narodu.

Na zakoñczenie uroczysto¶ci wys³uchali¶my refleksji, jakie towarzysz± jubileuszowym spotkaniom – g³os zabrali p. Jadwiga Szczygielska, p. Wiktor Osik, p. Bogdan Kucharski.

Pogoda trochê pokrzy¿owa³a nam szyki, atrakcje, które by³y przygotowane dla dzieci, poczekaj± na lepsz± aurê – ale hot-dogi smakowa³y wszystkim.

Przygotowana uroczysto¶æ jest ¿ywym dokumentem, ¿e wci±¿ kszta³tujemy i poszukujemy wra¿liwych serc, otwartych dla drugiego cz³owieka i zdolnych do twórczych poszukiwañ.


 



Webmaster: Marzena Szczygielska